Dividendové akcie

1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (8 hlasů, průměr: 4,38 z 5) - Hlasujte!
Loading...

Dividendové akcie

Možností, jak investovat do akcií (ale také do komodit a jiných investičních nástrojů) je velké množství, a my se v tomto článku zaměříme na takzvané dividendové akcie. Pokud vás téma investování do dividendových akcií zajímá a chtěli byste se o něm dozvědět více informací, včetně toho, jak vybrat kvalitní dividendové akcie, které vám budou vydělávat peníze, určitě čtěte dál.

Co jsou to dividendové akcie

Pro případ, že tento text čtou lidé, kterým pojem dividendové akcie nic neříká, tak na úvod zmíníme, o co že se vlastně jedná.

Akcie je typ cenného papíru. Akcie potvrzují, že jejich držitel vlastní určitý podíl v akciové společnosti, tím mu vznikají určitá práva, včetně práva podílu na zisku společnosti.

rychlé půjčky ihned na účet

Dividenda – pomocí dividend vyplácí akciové společnosti jednotlivým majitelům akcií neboli akcionářům podíl na zisku společnosti. Zpravidla se výše vyplácené částky pevně stanovuje pro každý rok na valné hromadě společnosti. Výše dividendy závisí na dividendové politice společnosti, a také na ziskovosti společnosti, nicméně dividendy mohou vyplácet i ty společnosti, které nevykazují v daném období žádný zisk nebo jsou dokonce ve ztrátě.

Výhodou dividend je, že se jedná o poměrně jistý výdělek a naopak, snad největší nevýhodou je skutečnost, že se dividenda daní dvakrát. Nejenže jsou totiž vypláceny z čistého zisku společnosti, ale následně jsou zdaněny ještě při vyplácení a to sazbou 15%.

Základní vlastnosti dividendových akcií

Akciové společnosti, jejichž akcie jsou neformálně označovány jako dividendové, se vyznačují tím, že dlouhodobě a pravidelně vyplácejí svým akcionářům poměrně vysokou dividendu (vzhledem k jiným akciím). Tyto akcie také většinou nejsou tak volatilní (tj. nemají prudké výkyvy cen). Z tohoto pohledu se tedy jedná o relativně bezpečnou a do jisté míry předvídatelnou investici.

Dividendové akcie patří mezi dlouhodobé investice a investorům tedy přinášejí určitý pravidelný výnos.

Výplata dividend

Dividendy budou vyplaceny z každé akcie všem, kteří mají v takzvaný rozhodný den pro výplatu dividend ve svém vlastnictví nějaké akcie společnosti. Z toho také vyplývá, že pokud držíte akcie v rozhodný den a prodáte je ještě před datem výplaty dividendy, máte na vyplacení dividendy nárok.

Datum rozhodného dne a dne výplaty dividendy jsou určeny na valné hromadě, na které je mimo jiné rozhodnuto právě o rozdělení zisku za minulý rok, tedy kolik bude vyplaceno za každou akcii.

rychlé pujčky

Důležité je také vědět, že každoroční vyplácení dividendy a její výše se může rok od roku měnit v závislosti na hospodaření společnosti. Vyplácení dividendy může být dočasně či úplně zrušeno. Při výběru vhodných dividendových akcií do vašeho portfolia je proto jedním z důležitých kriterií dlouhodobá historie vyplácení dividend.

Jak si prověřit historii vyplácení dividend

Na burze v USA můžete vysledovat historii vyplácení dividend i několik desetiletí nazpět. Například na serverech finance.yahoo.com nebo morningstar.com. Ideální stav samozřejmě je, pokud společnost vyplácela dividendy po celé sledované období (sledujte cca 5-10 let, v USA jsou dividendy vypláceny čtvrtletně). Za tuto dobu pravděpodobně firma prošla i těžkými časy, a pokud ani tehdy nezastavila vyplácení dividendy, znamená to, že závazek ke svým akcionářům bere opravdu svědomitě.

Pokud během sledovaného období došlo z nějakého závažného důvodu (např. velká krize) k pozastavení vyplácení dividend, které bylo ale po nějaké době opět obnoveno, nemusí se jednat o důvod, proč bychom neměli titul do portfolia zařadit.

Skvělým znakem dobré dividendové akcie je také průběžné navyšování výše dividendy či vyplacení mimořádné dividendy za hospodářsky mimořádně úspěšný rok.

pujcka na rekonstrukci

V ČR je sledování dividendové historie těžší, protože tituly obchodované na pražské burze mají zatím jen krátkou historii. Zde je tedy potřeba opřít se spíše o dobrou znalost jednotlivých titulů – je jich jen několik.

Dividendový výnos v procentech

Výpočet dividendového výnosu probíhá tak, že se hrubá dividenda vydělí tržní cenou akcie a výsledná suma bude vynásobena stem, z čehož vzejde finální suma vyjádřena v procentech. Tituly, které lze nazývat dividendové zpravidla vyplácejí roční dividendu ve výši 3% z ceny akcie a více. U společností, které mají dobrý fundament a předpokládáme dlouhodobý růst zisků, je možné jít i pod tuto úroveň.

Na burze lze ovšem narazit i na společnosti, které vyplácejí dividendu ve výši např. okolo 20% (většinou se jedná o tzv. REIT – Real Estate Investment Trust společnosti). Takto vysoký dividendový výnos je sice lákavý, ale tyto společnosti mají oproti „klasickým“ akciím poněkud odlišný model fungování, bez jehož znalosti může být investování do těchto akcií rizikové. Před nákupem jakékoliv akcie si udělejte podrobnější analýzu, vždy si nastudujte detailní informace o společnosti a o způsobu tvorby rozdělování jejího zisku a pokud si nejste jisti, jak dividendové akcie vybrat, poraďte se s odborníkem.

Na to, jak vybírat kvalitní akcie a nakoupit je za dobrou cenu se také pravděpodobně již brzy podíváme v dalším článku na našem webu.

Danění zisku z dividend

O danění dividendových zisků jsme se krátce zmiňovali již na začátku a v této části textu si problematiku zdanění rozebereme trochu podrobněji.

Roční výnos každé akciové společnosti prochází zdaněním, načež je část čistého zisku rozdělena mezi akcionáře v podobě dividend. Při vyplácení dividend probíhá druhé zdanění (zdanění příjmu fyzických osob), které má v České republice sazbu 15%.

Konkrétně se jedná se o srážkovou daň, a tudíž ji nebudete platit vy, ale společnost, jež vám dividendy vyplácí. K vám se tedy dostanou již zdaněné dividendy, což má zejména tu výhodu, že tento zisk nemusíte dávat do daňového přiznání.

rychlá půjčka na účet

Ještě zmíníme, že dividendy jsou vypláceny přímo majiteli akcií společnosti. U zahraničních akcií vám budou peníze připsány přímo na váš investiční účet. Peníze z dividend českých akcií vyplácí určená banka, která vás o nároku na vyplacení dividendy informuje dopisem. Vy si pak můžete vybrat, zda chcete peníze obdržet na účet nebo si je nechat vyplatit v hotovosti.

České dividendové akcie

Mezi nejznámější české dividendové tituly patří například společnosti ČEZ, O2, Philip Morris či Komerční banka. Jak již bylo uvedeno, je potřeba si uvědomit, že výše dividendy se může každoročně měnit.

Společnost – Výše dividendy

ČEZ 40 Kč
O2 18 Kč
Philip Morris 820 + 60 Kč
Komerční banka 230 Kč

*Výše dividendy jsou za loňský rok, ve chvíli, kdy čtete tento článek budou nejspíš jiné, pro ilustrační účely však přesné částky nejsou podstatné.

Zahraniční dividendové akcie

Ze zahraničních dividendových titulů uvedeme jako příklad několik nejznámějších. Mezi americkými dividendovými tituly lze zmínit například PepsiCo, McDonald´s, Coca Colu či Johnson & Johnson. U těchto společností vám pro lepší představu v tabulce uvedeme i sektor, v němž podnikají. Titulů vhodných k dividendovému investování naleznete na zahraničních trzích samozřejmě mnohem více.

Společnost – Cena akcie* – Roční dividenda* – Dividendový výnos – Sektor

PepsiCo 92,58 2,62 2,80% Potraviny a nápoje
McDonald´s 94,12 3,40 3,60% Restaurace a kavárny
Coca cola 42,66 1,22 2,90% Potraviny a nápoje
Johnson & Johnson 103,5 2,80 2,70% Farmacie

*Ceny jsou uváděny v dolarech v době psaní článku, takže ve chvíli, kdy čtete tento článek budou určitě jiné, pro ilustrační účely však přesné částky nejsou podstatné.

Shrnutí dividendového investování

Jak můžete tedy vidět, dividendové akcie mohou být velmi vhodným investičním nástrojem, který vám může dlouhodobě generovat poměrně stálé zisky. Dividendové akcie se vyznačují relativně nízkou volatilitou (pohybem cen) a při vhodné diverzifikaci jsou poměrně stabilní a předvídatelnou investicí. Pro výběr dividendových akcií nezapomeňte kromě fundamentálních ukazatelů zdraví dané společnosti zhodnotit také dlouhodobou historii vyplácení dividend. Přejeme vám mnoho úspěchů při investování do dividendových akcií.Přečtěte si také:
Penzijní fond České spořitelny
Penzijní fond České spořitelny
Penzijní fond České spořitelny Je všeobecně známé, že do důchodu se bude odcházet později a současně se čeká jejich neustálý...
Bitcoin peněženka
Bitcoin peněženka
Bitcoin peněženka Jak těžit bitcoin jsme si popsali v předchozím článku, ve kterém jsme také zmínili pojem bitcoin peněženka. To...
Investice do nemovitostí
Investice do nemovitostí
Investice do nemovitostí Investice do nemovitostí jsou výbornou formou, jak dosáhnout výnosu, který bude ve většině případů mnohem lepší než...
Dividendové akcie

Půjčka bez registru | Půjčka bez doložení příjmu | Rychlá půjčka | Online půjčky | Půjčka před výplatou | Půjčka do výplaty | Půjčka ihned na účet | Srovnání online půjček

Půjčky bez náhlížení do registrů | Online půjčka ihned | Půjčka 5000 Kč ihned | Půjčka bez 1 Kč na účet | Půjčka 10000 Kč | Půjčka ihned každému

| Rychlá půjčka bez registru| Půjčka ihned| Malá půjčka ihned| Půjčka bez příjmu| Půjčka na auto

Vytvořeno ve spolupráci se serverem PůjčkaPortál.cz

Ochrana soukromí