Zlato je vzácný kov, který má i v malém množství vysokou hodnotu, a jako takový si vydobylo své místo v investičních portfoliích mnoha individuálních investorů i investičních fondů.
Na internetu i mimo něj můžeme často narazit na názor, že investice do zlata se nevyplácí. V tomto článku podrobněji rozebereme specifika investování do zlata a pokusíme si zodpovědět otázku, zda se investování do zlata nevyplácí, případně za jakých podmínek se vyplácí.
Na tuto obecnou otázku existuje i obecná, i když trochu šalamounská odpověď – investování do zlata se vyplácí jak kdy a jak komu. Komu tedy a kdy?
půjčka před výplatou ihned bez registru
Pokud něco málo investování víte, jistě jste něco slyšeli o ekonomických a s tím souvisejících investičních cyklech. Když je nějaký investiční instrument populární (akci, nemovitosti, zlato), roste jeho hodnota téměř až do nebes. Jsou toho plné noviny, investiční poradci to doporučují plošně všem a dokonce i nejeden důchodce štrachá ve slamníku, aby vylovil své pečlivě střežené úspory a přisvezl se také na této vlně euforie. Připomíná vám to něco? Ano něco podobného se dělo s akciemi internetových firem před rokem 2000, s hypotékami a akciemi před krizí v roce 2007 a něco podobného se dělo před posledním větším poklesem zlata v roce 2013.
Toto je takzvaná třetí fáze cyklu. Pro neznalé investory ta nejlákavější, pro zkušené investory ta nejrizikovější – nikdy totiž přesně nevíme, kdy skončí a kdy nastane velký propad.
Po třetí fázi a propadu nastává první fáze cyklu – krize. Hodnota daného instrumentu klesla o 30 – 70%, přichází tvrdé vystřízlivění a všichni od něj dávají ruce pryč.
Všichni, až na ty nejchytřejší – ti totiž vědí, že krize je jedinečná příležitost, jak něco nakoupit levně. Také vědí, že cykly se opakují, a že v době příští euforie bude mít jejich investice zpravidla mnohonásobně vyšší hodnotu.
Někde mezi první a třetí fází se nachází fáze číslo 2, kdy již došlo na trhu k určitému uklidnění situace a projevují se znaky počátku dalšího růstu. To také vhodná doba kdy investovat – již sice nekoupíme za tak nízké ceny, na druhou stranu zřejmě nebudeme tak dlouho čekat na ten opravdový růst.
Je tedy jasné, že investování do zlata se vyplácí chytrým investorům, kteří investují v první či druhé fázi cyklu. Během poslední ekonomické krize a největšího poklesu akcií v roce 2007/2008 se nastartovala 3. fáze zlata, která vrcholí někdy v roce 2013.
Otázka je, jestli ještě nemůže dojít k dalším výraznějším poklesům. Na tuto otázku si musí každý zodpovědět sám a nejlépe svou odpověď podložit důkladnější analýzou.
2 doporučení, které platí pro investování do zlata jsou:
Náš pohled na investování do zlata by nebyl úplný, pokud bychom nevzali v úvahu také názor našeho oblíbeného investora Warrena Buffeta.
Na investování do zlata má samozřejmě svůj názor jeden z nejznámějších investorů a nejbohatších lidí světa Warren Buffett. Jak se na investice do zlata dívá on?
S klidným svědomím se dá říci, že Warren Buffett není přílišným zastáncem investování do zlata a pěkně to ilustruje následujícím příkladem:
Celosvětové zásoby zlata jsou 170 tisíc tun, což je při jeho vysoké hustotě krychle o hraně zhruba 21 metrů, která má hodnotu cca 9,6 bilionů dolarů. Při svých relativně malých rozměrech má tedy tato krychle obrovskou hodnotu, za kterou byste si mohli koupit třeba:
A ještě by vám bilion dolarů zbyl :-).
Má to ale jeden háček:
Během příštích 100 let bude obdělávaná orná půda produkovat ohromné množství zemědělských plodin a Exxon Mobile bude s vysokou pravděpodobností přinášet jen na dividendách biliony dolarů, její aktiva budou růst a zřejmě bude generovat i velmi slušný zisk (a to vše si znásobte 16x).
Na druhé straně je tu naše kostka zlata, která bude i za 100 let vypadat naprosto stejně. Sama o sobě nepřinese nic kromě nepředvídatelných výkyvů své hodnoty. Můžete si ji obdivně prohlížet, můžete si ji hladit, ale to je tak asi vše :-) Co si tedy vyberete?
Přes řečené nevýhody investování do zlata má zlato v portfoliu své místo a není zcela pravda, že investování do zlata se nevyplácí. Zlato dokáže hrát v našem investičním portfoliu důležitou ochrannou roli a v určitých situacích může zmírnit jinak drastické dopady poklesu jiných aktiv – například akcií.
K investování do zlata je však potřeba přistupovat se znalostí jeho specifik. V některém z dalších článků se určitě podíváme na to, jak správně investovat do zlata, pokud chceme, aby nám přinášelo zisk. A jaké jsou vaše zkušenosti s investováním do zlata? Podělte se s námi v komentářích.
—
Půjčka bez registru | Půjčka bez doložení příjmu | Rychlá půjčka | Online půjčky | Půjčka před výplatou | Půjčka do výplaty | Půjčka ihned na účet | Srovnání online půjček
Půjčky bez náhlížení do registrů | Online půjčka ihned | Půjčka 5000 Kč ihned | Půjčka bez 1 Kč na účet | Půjčka 10000 Kč | Půjčka ihned každému
| Rychlá půjčka bez registru| Půjčka ihned| Malá půjčka ihned| Půjčka bez příjmu| Půjčka na auto