Předčasný důchod a přivýdělek

1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5) - Hlasujte!
Loading...

Předčasný důchod a přivýdělek

Jste-li v předčasném důchodu a chcete si přivydělat nějakou tu korunu navíc, nemusí to být tak jednoduché, jak se zdá. Zákony České republiky mají totiž pravidla pro předčasný důchod a přivýdělek jasně vymezena. Následující článek vám pomůže ujasnit si, co jako předčasný důchodce můžete, abyste neporušili zákon.

Hranice pro odchod do řádného starobního důchodu se stále posunuje, proto čím dál více lidí přemýšlí nad předčasným důchodem. Toto rozhodnutí je však potřeba velmi dobře zvážit a propočítat, abyste nepřišli o peníze. Do předčasného důchodu můžete odejít, byli-li jste důchodově pojištěni alespoň 29 let. Zároveň tak ale můžete učinit nejvýše tři roky před tím, než dosáhnete řádného důchodového věku.

okamzita pujcka

Máte-li vše propočítáno, podáte žádost o předčasný důchod České správě sociálního zabezpečení, což však musíte učinit nejdříve čtyři měsíce před datem přiznání.

Registrujte se na úřadu práce

Možná nevíte, že se před odchodem do předčasného důchodu můžete také zaregistrovat na úřadu práce, čímž si zajistíte pobírání podpory v nezaměstnanosti a zároveň se vám nebude krátit budoucí důchod. Navíc doba, po kterou budete na ÚP registrováni, je započítávána jako doba pojištění.

Tento krok se vyplatí zejména díky tomu, že čím dříve půjdete do předčasného důchodu, tím méně peněz budete následně pobírat. Důchod se totiž krátí vždy po započnutí 90 dnů, jež zbývají do starobního důchodu. Nevyplatí se tedy odcházet do důchodu například 91 dní předem, ale ten 1 den ještě počkat.

pujčky na učet

Předčasný důchod a zaměstnání

V předčasném důchodu nesmí být vykonávaná žádná činnost, která zakládá účast na sociálním pojištění.

Kolik si můžete přivydělat?

Na dohodu o provedení práce si můžete přivydělat maximálně 10 000 Kč měsíčně, přičemž u jednoho zaměstnavatele můžete odpracovat maximálně 300 hodin za měsíc. V případě, že u jednoho zaměstnavatele uzavíráte více dohod, tak si dávejte velký pozor na odpracované hodiny, neboť jakmile přesáhnete stanovený limit (či povolenou částku), může vám být vyplácení důchodu pozastaveno. Nicméně tento typ přivýdělku se zdá jako nejlepší řešení, protože prakticky můžete pracovat na různých místech.

rychlá půjčka před výplatou

Najdete-li si přivýdělek, při kterém podepíšete dohodu o pracovní činnosti, můžete si přivydělat maximálně 2 499 Kč. Na druhou stranu však v tomto případě vy ani zaměstnavatel nepodléháte povinnosti platit sociální a zdravotní pojištění. DPČ také můžete uzavřít na práci, které se nebudete věnovat více než dvacet hodin týdně.

OSVČ, jednorázové přivýdělky a pronajímání nemovitostí

Jste-li v době, během které pobíráte předčasný důchod zároveň podnikatelem, tak je tzv. rozhodná částka zásadním milníkem, při jehož dosažení jste povinni začít platit sociální pojištění. Dosáhnou-li vaše příjmy po odečtení všech nákladů částky 62 261 Kč, musíte vracet důchod za celý rok.

Můžete si také přivydělat jednorázovými přivýdělky, při nichž je maximální dosažitelná částka 20 000 Kč. Tato práce není podložená živnostenským listem, dohodou o provedení práce, pracovní činnosti ani čímkoliv jiným.

půjčka na mateřskou

Dalším častým přivýdělkem lidí v předčasné penzi je pronajímání nemovitostí. Jelikož se v tomto případě nekladou žádná omezení, tak čím více nemovitostí důchodce vlastní, tím lépe pro něj.

Na co si dát pozor

Jste-li v předčasném důchodu a vrátíte se do zaměstnání, nejenže přijdete o peníze, ale pokud tuto změnu nenahlásíte příslušným úřadům, budete muset důchod zpětně vracet. Přejdete-li však do klasického starobního důchodu, veškeré limity se ruší a vy si můžete přivydělávat, jak uznáte za vhodné.

Doufáme, že vám tento článek pomohl alespoň rámcově si ujasnit možnosti výdělku v předčasném důchodu. Nejsme právníci, proto si konkrétní informace vždy prověřte sami. Jestliže máte ještě nějaké nezodpovězené otázky, tak doporučujeme navštívit správu sociálního zabezpečení v místě vašeho bydliště, kde vám úředníci se vším poradí.Přečtěte si také:
Na ručení opatrně
Na ručení opatrně
Na ručení opatrně Ručitelský závazek se může na první pohled zdát, jako velmi výhodný způsob řešení problémů. Každá rychlá půjčka,...
Pozemkový fond ČR
Pozemkový fond ČR
Pozemkový fond ČR Máte-li zájem na koupi státní půdy za zajímavé odhadní ceny, stačí zformulovat svá přání a obrátit svou...
Norské fondy
Norské fondy
Norské fondy Určitě nejsou tak známé jako strukturální a investiční fondy, na které se po českém vstupu do Evropské unie...
Předčasný důchod a přivýdělek

Půjčka bez registru | Půjčka bez doložení příjmu | Rychlá půjčka | Online půjčky | Půjčka před výplatou | Půjčka do výplaty | Půjčka ihned na účet | Srovnání online půjček

Půjčky bez náhlížení do registrů | Online půjčka ihned | Půjčka 5000 Kč ihned | Půjčka bez 1 Kč na účet | Půjčka 10000 Kč | Půjčka ihned každému

| Rychlá půjčka bez registru| Půjčka ihned| Malá půjčka ihned| Půjčka bez příjmu| Půjčka na auto

Vytvořeno ve spolupráci se serverem PůjčkaPortál.cz

Ochrana soukromí