Založení akciové společnosti

1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5) - Hlasujte!
Loading...

Založení akciové společnosti

Pokud podnikáte a daří se vám, možná uvažujete o oficiálním zvýraznění vaší činnosti. Na výběr máte 2 formy – společnost s ručením omezením a akciovou společnost.

Plánujete-li rozsáhlejší podnikatelské aktivity a rozhodli jste se pro založení akciové společnosti, tak v následujících řádcích se dozvíte vše podstatné, abyste se nedostali do rozporu s novým zákonem o obchodních korporacích platném od 1. ledna 2014.

malá půjčka online

Proč akciová společnost

Akciová společnost se většinou zakládá ze 3 důvodů. Jednak by se mělo začít podnikat ve větším rozsahu než doposud, druhý důvod spočívá v anonymitě vlastníka akcií a ten třetí hovoří o určité prestiži akciové společnosti v očích dalších podnikatelských subjektů, obchodních partnerů a veřejnosti

Co musí obsahovat stanovy společnosti

Nová právní úprava zjednodušila vznik akciovky v tom smyslu, že stačí pouhé přijetí stanov a není potřeba se zabývat zakladatelskými listinami jak tomu bylo dříve. Akciovou společnost tak může nadále založit pouze jedna osoba formou notářského zápisu a zároveň je povinna přijmout stanovy. Jejich obsah je velmi důležitý a měl by být sestaven ještě před návštěvou notářství.

půjčka online do 15 minut

Název firmy

Za jméno vaší firmy bude zapisována koncovka a.s. nebo akc. spol. Na vymýšlení názvu společnosti si raději vymezte více času, protože musí být nezaměnitelný s jinou firmou zapsanou v obchodním rejstříku.

Nikde není určeno, kolik písmen musí název obsahovat, ale podle zkušeností z praxe je známo, že rejstříkové soudy kvůli nezaměnitelnosti uznávají minimálně 3 znaky,.

Sídlo firmy a předmět podnikání

Sídlem se rozumí adresa, která bude zapsána v obchodním rejstříku. Do stanov se všeobecně doporučuje uvést pouze název obce, protože akciová společnost může klidně fungovat v rodinném domku.

A nezapomeňte specifikovat i předmět vašeho podnikaní, na který chcete získat živnostenské oprávnění.

půjčka online bez doložení příjmu

Základní kapitál

Stanovy musí obsahovat údaj o výši základního kapitálu, kterým se rozumí souhrn peněžitých i nepeněžitých prostředků rozvržených na akcie.

Zákon udává základní výši kapitálu 2 000 000 Kč a ve stanovách musí být jasně uvedeno, v jaké výši bude splacen v okamžiku vzniku akciové společnosti.

Počet akcií

S akcií jako cenným papírem jsou spojována práva akcionáře, který se podílí na řízení společnosti, na jejím zisku nebo na případné likvidaci.

Akcie se co do formy dělí na listinné a zaknihované. Zjednodušeně lze říci, že na listinnou akcii si můžete sáhnout a zaknihovanou naleznete v elektronické podobě ve středisku pro cenné papíry.

Podle druhu rozeznáváme akcie na majitele a na jméno. Akcie na majitele jsou majetkem vlastníka. Mnohem častější akcie na jméno se mohou převádět.

půjčky před výplatou bez registru

Do stanov uveďte počet akcií, jejich jmenovitou hodnotu a zda jsou charakteru na majitele nebo na jméno.

Náklady při vzniku

Ve stanovách akciové společnosti musí být vepsány alespoň přibližné náklady související s jejím založením.

Orgány společnosti

Nezapomeňte uvést počet členů představenstva, dozorčí rady a případně i dalších orgánů včetně vymezení jejich působnosti.

Nejvyšším orgánem akciové společnosti je valná hromada a stanovy musí obsahovat způsob jejího svolávání, hlasování, rozhodování atd.

pujcky praha z registrem dluzniku

Postup při zakládání akciovky

Když máte sestaveny osnovy společnosti, namiřte své kroky do banky, kde si zařiďte účet pro správu vkladu. Až potom navštivte notářství, protože tam se neobejdete bez Smlouvy o přidělení účtu. Samozřejmostí je, že budete předkládat průkazy totožnosti.

Jakmile se dohodnete s vlastníkem nemovitosti, kde bude mít vaše společnost sídlo, nechte si sepsat písemný souhlas s jejím užíváním. A na řadě je návštěva Živnostenského úřadu kvůli oznámení předmětu podnikání. Nezapomeňte vzít s sebou notářský souhlas se založením společnosti a souhlas vlastníka nemovitosti.

Potom zasedněte k počítači a v klidu si připravte Návrh na zápis akciové společnosti do obchodního rejstříku. Všechny potřebné údaje zadáte na stránkách Justice.cz, kde je celý postup názorně vysvětlen. Po vygenerování Návrh na zápis vytiskněte a uložte.

půjčka bez potvrzení příjmů

Nakonec podejte Návrh k zápisu akciové společnosti k rejstříkovému soudu. K žádosti přiložte všechny doposud získané listiny v originálech nebo v ověřených kopiích. Vzhledem k tomu, že bude vyžadováno i potvrzení banky o splacení základního kapitálu, udělejte to ještě před cestou k soudu. A také si připravte kolek v hodnotě 12 000 Kč.

Rozhodnutím soudu získáte oficiální zápis do obchodního rejstříku. Potom nezbývá než převést vložený kapitál na běžný účet, vydat akcie a zaregistrovat společnost k daňovým povinnostem.

Smlouvy musí být bez chyb

Ještě než se vydáte k rejstříkovému soudu, mějte co nejpečlivěji připraveny všechny potřebné dokumenty. Stačí chyba a soud může vydat negativní stanovisko. Tím ale přijdete o všechny finanční prostředky vložené do procesu založení společnosti.

Možná úskalí při zakládání

Je třeba upozornit, že celý proces vzniku akciové společnosti je docela složitý a v současnosti roste počet podnikatelů, kteří při něm využívají služeb právníků.

Taktéž výše minimálního vkladu může dělat především začínajícím podnikatelům potíže. A v případě, že budete jediný zakladatel, splácíte sami celý kapitál ještě před zápisem společnosti do obchodního rejstříku.

I když jako jediný akcionář společnost založíte, musíte zvolit minimálně jednoho člena představenstva a 3 členy dozorčí rady. Z toho vyplývá, že při fungování akciové společnosti budete vždy spolupracovat s dalšími partnery.

Založení akciové společnosti není jednoduché, ale lze jej zvládnout

Pouhá jedna osoba stačí pro založení akciové společnosti, která bude disponovat určitým jměním rozděleným na akcie. Společnost ručí celým svým majetkem, ale ne majetky akcionářů.

nebankovni pujcky bez dolozeni prijmu

Pokud budete při procesu zakládání akciové společnosti obezřetní a pečliví, určitě se zdárně dostanete k jejímu vzniku, který je datován zápisem do obchodního rejstříku.Přečtěte si také:
V čem podnikat a vydělat
V čem podnikat a vydělat
V čem podnikat a vydělat Chcete začít podnikat, vydělávat na sebe a máte strach, že vám z neznalosti něco nevyjde?...
Rail Nation – podnikatelský trénik zdarma
Rail Nation – podnikatelský trénik zdarma
Rail Nation – podnikatelský trénik zdarma Nedávno jsem na internetu narazil na zajímavou online hru Rail Nation. I když času...
Jak vydělat milion na internetu
Jak vydělat milion na internetu
Jak vydělat milion na internetu Nadpis článku „Jak vydělat milion na internetu“ může u někoho vyvolat pochybnosti nebo přinejmenším pocit...
Založení akciové společnosti

Půjčka bez registru | Půjčka bez doložení příjmu | Rychlá půjčka | Online půjčky | Půjčka před výplatou | Půjčka do výplaty | Půjčka ihned na účet | Srovnání online půjček

Půjčky bez náhlížení do registrů | Online půjčka ihned | Půjčka 5000 Kč ihned | Půjčka bez 1 Kč na účet | Půjčka 10000 Kč | Půjčka ihned každému

| Rychlá půjčka bez registru| Půjčka ihned| Malá půjčka ihned| Půjčka bez příjmu| Půjčka na auto

Vytvořeno ve spolupráci se serverem PůjčkaPortál.cz

Ochrana soukromí